perfumkowo24.pl

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie mogą je stosować w zasadzie wszyscy, bez względu na wiek czy posiadaną wadę wzroku. Dzięki nim można więc całkowicie zrezygnować z okularów, które ograniczają pole widzenia i zaparowują pod wpływem pogody. Soczewki to także szansa dla osób aktywnych fizycznie na uprawianie sportu. Jakie są jeszcze zalety tego rozwiązania?

Przede wszystkim uniwersalność

Soczewki kontaktowe mogą nosić zarówno małe dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Najważniejszą kwestią jest natomiast to, czy dana osoba będzie w stanie sama poradzić z ich odpowiednią pielęgnacją i aplikacją. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci oraz osób z ograniczonymi możliwościami w zakresie tzw. motoryki małej. Obecnie soczewki produkowane są też w szerokim zakresie dioptrii. Umożliwia to ich noszenie nawet osobom z dużymi wadami wzroku. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również soczewki przeznaczone dla osób z astygmatyzmem.

Przeciwwskazania odnośnie noszenia soczewek kontaktowych dotyczą zaledwie kilku procent ludzi. Są to przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 czy czynne infekcje narządu wzroku. U niektórych pacjentów pojawia się też niekiedy psychiczna blokada przed włożeniem sobie soczewki do oka.

 

Po drugie wygoda

Soczewki kontaktowe nie ograniczają ich właścicieli w żadnej sytuacji. Nie uwierają nosa czy skroni, nie przesuwają się podczas gwałtownych ruchów, a także nie parują podczas wchodzenia do cieplejszego pomieszczenia. Sprawdzają się zarówno w przypadku pasjonatów fotografii, jak i sportowców np. nurków czy wspinaczy wysokogórskich. Dzięki systematycznej wymianie soczewki zawsze są czyste i pozbawione osadów gromadzących się z czasem na ich powierzchni. Czyste soczewki równoznaczne są z wysoką jakością widzenia. Poza tym regularne ich wymienianie zmniejsza ryzyko pojawienia się ewentualnych alergii.

Czytaj także  Wstydliwa choroba kobiet po 50-tce

Soczewki jednodniowe są idealnym rozwiązaniem dla nastolatków i osób młodych, które żyją aktywnie. Wiąże się to z ograniczeniem czasu i wysiłku przeznaczanego na ich czyszczenie i pielęgnację. Sprawdzają się zarówno noszone na co dzień, jak i tylko od czasu do czasu np. na wycieczce czy randce. W sprzedaży są też obecnie soczewki silikonowo-hydrożelowe o przepuszczalności tlenu powyżej 80 dk/t, co pozwala na ich ciągle noszenie, bez ściągania na noc. Warto to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.

 

Po trzecie atrakcyjny wygląd

Soczewki są nie tylko sprzętem terapeutycznym. Są niezastąpione u osób cierpiących z powodu niskiej samooceny. Wiele osób nie lubi nosić klasycznych okularów korekcyjnych. Są bowiem zdania, że wyglądają w nich niekorzystnie. Z pomocą przychodzą właśnie soczewki kontaktowe, które pozwalają skorygować wadę wzroku w sposób bardzo dyskretny. Poza tym zawsze można założyć na nie okulary przeciwsłoneczne, nie tracąc jednocześnie jakości widzenia. Soczewki to też szansa na podkreślenie lub całkowitą zmianę koloru tęczówki. Soczewki kolorowe coraz częściej wykorzystywane są m.in., jako gadżety na imprezę.