perfumkowo24.pl

Tyrozyna, właściwości i zastosowanie

Tyrozyna, właściwości i zastosowanie

Tyrozyna, właściwości i zastosowanie

Tyrozyna to suplement, który często zażywają osoby, które regularnie trenują i dbają o kondycję fizyczną. Przypisuje się jej właściwości usuwające zmęczenie, dodające siły, wzmacniające mięśnie, a także wspomagające odchudzanie. Czy faktycznie tak jest? Jakie właściwości i zastosowanie ma tyrozyna?

Czym jest tyrozyna?

Tyrozyna to aminokwas, czyli podstawowa jednostka budulcowa białka. Tyrozyna należy do grupy tzw. aminokwasów endogennych, co oznacza, że zdrowy organizm potrafi ją sam syntetyzować z innego aminokwasu fenyloalaniny. Podstawowym źródłem tego aminokwasu jest żywność bogata w białko. Tyrozyna występuje w mięsie, jajkach, przetworach mlecznych, warzywach strączkowych i orzechach.

Jak działa tyrozyna?

Tyrozyna jest prekursorem ważnych neuroprzekaźników: dopaminy i noradrenaliny. Z tyrozyny na drodze przemian enzymatycznych powstaje dopamina, zaś z dopaminy syntetyzowana jest noradrenalina. Oba związki (dopamina i noradrenalina) są neuroprzekaźnikami i odpowiadają za nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, jednak ich działanie jest odmienne. Dopamina odpowiada za spokój, poczucie wysokiego poziomu energii życiowej, głębsze odczuwanie przyjemności i lepszą pamięć. Noradrenalina zaś zapewnia motywację do działania, odpowiada za doraźnie zwiększony poziom energii, szybsze bicie serca, wyższe ciśnienie krwi, wzmożoną koncentrację oraz uczucie lekkiego niepokoju. Oba neuroprzekaźniki są intensywniej syntezowane w sytuacji stresu, dużego wysiłku fizycznego i umysłowego. Noradrenalina ma działanie doraźne, dopamina poprawia samopoczucie na dłuższą metę. W związku z tym, warto suplementować tyrozynę, gdy czujemy, że spada nam poziom energii. Aminokwas jest zużywany przez organizm do syntezy neuroprzekaźników tylko w sytuacji znacznego stresu wymagającego wzmożonych funkcji poznawczych. Pomaga zatem przed ważną prezentacją czy w czasie egzaminów, gdy musimy zapamiętać dużą ilość materiału.

Czytaj także  Najlepsze przepisy na soki oczyszczające

Dobroczynne działanie tyrozyny. Czy ma skutki uboczne?

Tyrozyna bierze udział w syntezie hormonów tarczycy, które regulują tempo przemian metabolicznych całego organizmu. Na niedobory tego aminokwasu narażone są tylko osoby stosujące przez dłuższy czas diety niskobiałkowe lub stosujące głodówki. W takich sytuacjach trzeba go suplementować. Tyrozyna jest także niezbędna do produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za odcień skóry i włosów. Pamiętajmy, że stosowanie wyższych dawek nie przynosi efektu, ponieważ enzymy wykorzystywane do przekształcania tyrozyny w neuroprzekaźniki mają określoną wydajność. Jeśli przyjmujemy jej za dużo, stężenie noradrenaliny będzie bardzo wysokie i możemy odczuwać niepokój.

Jeśli zdrowo się odżywamy, organizm na pewno sam syntetyzuje tyrozynę. Jeśli zaś nasza dieta jest uboga w białko, suplementujmy ten aminokwas, by organizm był w pełni wydajny.