perfumkowo24.pl

Jak pielęgnować biżuterię z naturalnych pereł?

Jak pielęgnować biżuterię z naturalnych pereł?

Jak pielęgnować biżuterię z naturalnych pereł?

Perły uchodzą za materiał luksusowy, jednak wcale nie są na tyle kosztowne, by na posiadanie pierścionka czy nawet sznura pereł w postaci naszyjnika nie mogło sobie pozwolić większość kobiet. Kiedy jednak już posiada się taką biżuterię, trzeba pamiętać, że potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji. Perły są bowiem bardzo specyficznym, jak również delikatnym materiałem.

Kapryśne skarby morza

Z pewnością perły są znacznie bardziej wymagające niż inne kamienie szlachetne, a to ze względu na ich genezę oraz tworzący je materiał – masę perłową. Tworzone są przez mięczaki i nie lubią zarówno wilgoci, jak i nadmiernego wysuszania. W dodatku są miękkie, przez co łatwo można je zniszczyć, a jeszcze łatwiej – zarysować. Nie znoszą również kontaktu z wszelkiego rodzaju substancjami chemicznymi, jak również są nieodporne na działanie kwasów, nie lubią więc nawet kontaktu z potem – ze względu na jego kwaśny odczyn. To powoduje, że trzeba na nie bardzo uważać, zarówno gdy się je nosi, jak i przechowuje.

Noszenie pereł

Specjaliści zalecają, by perły nosić tylko wówczas, gdy ma się pewność, że nie będą one narażone na uszkodzenia mechaniczne czy kontakt ze szkodzącymi im substancjami, więc nie warto wkładać ich do sprzątania czy pracy w ogrodzie. Najlepiej jest nosić je na wielkie wyjścia, przy czym nie można spryskać ich perfumami ani lakierem do włosów. Warto zatem zakładać je tuż przed wyjściem, a także od razu po przyjściu zdejmować, by na przykład nie miały długiej styczności ze skórą. Warto też od razu po zdjęciu przetrzeć je miękką szmatką.

Czytaj także  Mokasyny czy trampki, co na lato?

Czyszczenie

Na gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń narażona jest każda biżuteria z pereł – nie są pod tym względem wyjątkiem. Samo przecieranie szmatką może więc nie wystarczyć. Jeśli naszyjnik czy pierścionek są widocznie zabrudzone, można umyć je ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła i użyciem miękkiej szczoteczki albo szmatki. Uwaga – pereł nie wolno mocno moczyć ani stosować gorącej wody! Nie można też stosować środków chemicznych, nawet przeznaczonych typowo do czyszczenia biżuterii. Niewskazane jest nawet przecieranie zakurzonych pereł szmatką, a to dlatego, że drobinki kurzu są twardsze niż masa perłowa, można je więc w ten sposób zarysować.

Jak przechowywać?

Przechowywanie wyrobów biżuteryjnych z perłami także nie jest najłatwiejsze. Co ważne, nie można stale przechowywać swoich ozdób w zamkniętym pudełku czy sejfie, gdyż potrzebują one pewnego kontaktu z wilgocią (zawartą w powietrzu), inaczej wyschną i stracą swój piękny blask.
Bardzo ważne jest też, by biżuteria nie miała kontaktu z innymi wyrobami, które mogą zarysować powierzchnię pereł. Jednocześnie nie można włożyć wyrobu z perłami w foliowy worek, gdyż tworzywa sztuczne wchodzą z nimi w reakcję i wpływają na nie niekorzystnie.

Co ważne, kiedy nie dopilnuje się wymienionych obowiązków i dojdzie do uszkodzenia wierzchniej warstwy masy perłowej, można zwrócić się do specjalisty – jubilera lub gemologa, by dokonał jej odnowienia.

Czytaj także  Elegancja i wygodna w modzie - przegląd damskich kostiumów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *