perfumkowo24.pl

Co zrobić kiedy ból nie przechodzi

Co zrobić kiedy ból nie przechodzi

Co zrobić kiedy ból nie przechodzi

Życie w ciągłym biegu, stres, zbyt wiele obowiązków i nie sprzyjająca aura to prawie zawsze gwarantowany ból głowy. Czasem pomaga łyk zimnej wody, a innym razem chwila wytchnienia. Ale co jeśli ból nadal nie chce ustąpić? Trzeba wtedy wybrać coś sprawdzonego i jednocześnie delikatnego, bo środki przeciwbólowe nie są obojętne dla naszego organizmu.

Od lat jednym z najłagodniejszych dla naszego ciała leków przeciwbólowych jest Apap, który posiada w swoim składzie paracetamol stosowany przez lekarzy na całym świecie nawet u małych dzieci. W przypadku bólu o dużym natężeniu powinno stosować się go na zmianę z ibuprofenem. Ale jeśli ból nadal nie ustępuje? Co robić? Postaramy się wskazać kilka rozwiązań, które mogą okazać się pomocne przy uciążliwym bólu.

Sięgnij po zioła

Kiedy jeszcze apteki nie stały na każdym rogu i  w pierwszym lepszym sklepie nie można było kupić Apapu nasze babcie i mamy, jako leki przeciwbólowe stosowały napary z ziół. Najpopularniejszymi ziołami łagodzącymi choćby ból brzucha czy głowy był rumianek i mięta. Ich kojące działanie znane jest od starożytności i to stamtąd mamy pierwsze informacje o ich prozdrowotnych właściwościach. Jeśli ból związany jest z przeziębieniem i zapaleniem zatok warto zaparzyć napar ze świeżo tartego imbiru – należy jednak pamiętać, by nie pić jej zbyt często, gdyż w większych ilościach może zaszkodzić. Zioła to także doskonały sposób na złagodzenie bólu zęba – należy płukać jamę ustną naparem z szałwii lub wspomnianego wcześniej rumianku.

Czytaj także  Nabiał – dlaczego warto pić mleko, jeść sery i jajka?

Inhalacje

To doskonały domowy sposób na ból głowy i gardła, a także katar i początki anginy czy grypy. Polecany zwłaszcza kobietom w ciąży przed sięgnięciem po ibuprofen czy Apap. Do inhalacji można używać specjalnego urządzenia lub po prostu zagotować w garnku wodę, a następnie dodać do niej olejek eteryczny. Do najskuteczniejszych olejków, które pomogą z bólem głowy czy katarem należy wyciąg z lawendy, tymianku, bazylii, cytryny czy drzewa różanego. Do wrzątku należy dodać kilka kropel olejku, a następnie przykryć głowę ręcznikiem i wdychać nosem parującą wodę. Powinniśmy także zamknąć oczy, gdyż pod wpływem olejków mogą się podrażnić. Ta kuracja ma jeszcze dodatkową zaletę, ponieważ doskonale oczyszcza pory na skórze twarzy.

Domowe okłady

Niestety o wiele trudniejszymi do zwalczenia domowym sposobem bólami są dolegliwości mięśni lub stawów – szczególnie w przypadku tych ostatnich czasem ciężko jest nie sięgnąć po maść rozgrzewającą lub tabletkę Apapu. Starym i dość popularnym sposobem są i były ciepłe lub zimne okłady na bolące kości, które często dają nieco wytchnienia – tutaj samemu trzeba zaobserwować, który rodzaj daje większą ulgę. Można też stosować kąpiele z dodatkiem minerałów i ziół, które często przynoszą odpowiednią ulgę, albo wcierać w boląc miejsca ziołówe nalewki działające rozgrzewająco, czy bardzo popularny w Polsce Amol. Niestety bóle mięśni i stawów bywają tak dokuczliwe, że mimo domowych sposobów, by móc spokojnie zasnąć musimy sięgnąć po Apap lub ibuprofen.

Czytaj także  Zalety noszenia soczewek kontaktowych