perfumkowo24.pl

Co trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to głównie ze względów estetycznych – nie każdemu pasują okulary korekcyjne, a soczewki są niewidoczne. Kto może je nosić? Co należy wiedzieć przed zakupem soczewek?

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe korygują niemal każdą wadę: dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię zwaną starczowzrocznością. Soczewki kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe oraz jednodniowe dostępne są w zakresie od -12 do +6. Większy zakres mają soczewki kwartalne i roczne. Są one zwykle zamawiane indywidualnie więc można korygować nimi wady o mocy od -30 do +30. Większość osób może bez problemu zamienić okulary na soczewki. Istnieje jednak niewielki odsetek ludzi wykazujących przeciwwskazania do noszenia soczewek. Należą do nich osoby z cukrzycą typu 2, zespołem suchego oka i czynnymi infekcjami.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Dobór soczewek kontaktowych wymaga konsultacji ze specjalistą. Okulistę powinniśmy informować również o każdorazowej chęci zmiany soczewek i konsultować z nim czy istnieje taka potrzeba. Przy pierwszej wizycie okulista przeprowadzi badania i sprawdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań, dobierze odpowiedni rodzaj soczewek i powie jak należy się z nimi obchodzić. To czy wybierzemy soczewki kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe, czy kwartalne zwykle zależy nie tylko od nas – to kwestia budżetu, ale również wady. Gdy już dobierzemy soczewki należy zgłaszać się na badanie co 6 – 12 miesięcy (wyznacza okulista). Jeśli zauważymy pogorszenie wzroku lub jakiekolwiek zmiany w oczach, powinniśmy natychmiast odwiedzić specjalistę.

Czytaj także  Dermokosmetyki w codziennej pielęgnacji skóry - jak je stosować?

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Soczewki wbrew pozorom nie są drogie i często ich zakup jest bardziej opłacalny, niż nabycie okularów. Im dłuższy okres użytkowania tym mniej zapłacimy. Najdroższe, ale najlepsze soczewki to te do wymiany codziennej. Dobrym kompromisem są soczewki kontaktowe miesięczne. Nie musimy kupować ich tak często, jak jednodniowych, ale nie są używane tak długo jak roczne lub kwartalne.

Jednak soczewki to niejedyny wydatek. Do kosztów należy doliczyć także płyny do ich pielęgnacji oraz krople do oczu. Po dobraniu soczewek u specjalisty kolejne pary można kupować przez internet. Znajdziemy tam zwykle o wiele tańsze soczewki, niż te dostępne w salonach optycznych.
soczewki-kontaktowe

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek nie jest takie trudne jak się wydaje. Przy pierwszej wizycie u okulisty i doborze soczewek to specjalista je zakłada, by sprawdzić czy czujemy się w nich komfortowo i czy nie powodują podrażnień. Gdy coś jest nie tak, model powinien być zmieniony. Okulista uczy również zakładać soczewki, więc nie musimy martwić się, że po przyjściu do domu nie będziemy potrafili tego zrobić.

Pamiętajmy, by przy zakładaniu zaczynać od prawego oka. Soczewkę wyjmujemy z opakowania opuszkiem palca i sprawdzamy, czy nie jest wywinięta. Jeśli ma odpowiedni kształt, możemy przystąpić do jej zakładania. W tym celu górną powiekę podciągamy lekko w górę, a dolną odciągamy do dołu. Kładziemy soczewkę na oku, odstawiamy palec i mrugamy. By zdjąć soczewkę należy ściągnąć ją lekko w dół i delikatnie chwycić przy pomocy kciuka i palca wskazującego.