perfumkowo24.pl

Co na trądzik

Co na trądzik

Co na trądzik

Problem trądziku to zmora wielu z nas, nie tylko tych w wieku dojrzewania, ale również bardzo dużej grupy dorosłych. Metod przeciwdziałania jest bardzo wiele, ale jak wybrać tą najskuteczniejszą dla siebie?

Co jest przyczyną powstawania pryszczy i zaskórników?

Trądzik młodzieńczy z reguły związany jest z burzą hormonów w okresie dojrzewania, ale jakie mogą być przyczyny trądziku u osób dojrzałych?

Z pewnością czynnikami, jakie mogą mieć na to wpływ są:

  • nieodpowiednia dieta,
  • stres,
  • przebyta kuracja hormonalna.

Domowe sposoby – skuteczne czy nie?

Domowe sposoby leczenia trądziku bardzo często przynoszą efekty odwrotne do oczekiwanych. Nie tylko nie pomagają, ale wręcz przeciwnie – szkodzą. Różnego rodzaju „parówki”, maseczki typu „homemade”, mikstury, niekiedy rzeczywiście przynoszą ulgę, ale zwykle jest to efekt krótkotrwały. Takie leczenie na „własną rękę” może przysporzyć nam bardzo wielu kłopotów, mogą to być podrażnienia, zaczerwienienia, bądź jeszcze większa inwazja niechcianych pryszczy.

Stosowanie naturalnych, sprawdzonych składników np. drożdży lub cynku może się sprawdzić w walce z mało zaawansowanym trądzikiem. W przypadku poważnych problemów z cerą, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty- dermatologa, który zaleci nam odpowiednią kurację.

Czego NIE WOLNO?

Podstawową rzeczą, jakiej należy się wystrzegać podczas walki z trądzikiem, jest ręcznie oczyszczanie twarzy w domu bądź metodą mechaniczną u kosmetyczki. Takie działania, nie tylko mogą pozostawić nieestetyczne i trudne do usunięcia blizny, ale przede wszystkim mogą doprowadzić do stanu zapalnego.

Czytaj także  Jak zamknąć łuski włosa?

Jakie stosować kosmetyki przeciwtrądzikowe?

Kosmetyki przeciwtrądzikowe powinny być przede wszystkim łagodne i nie zawierać ALKOHOLU, który tylko zwiększa aktywność gruczołów łojowych. Mocno wysuszające kremy, toniki, żele, mydło przynoszą tylko pozorne i krótkotrwałe efekty. Wysuszona cera automatycznie zaczyna wydzielać jeszcze więcej sebum.

Ważne jest staranne dbanie o higienę, czyli regularne przemywanie twarzy specjalnymi, delikatnymi piankami, bądź żelami, a także nawilżanie lekkim, niezatykającym porów kremem. Dodatkowo warto zadbać o systematyczne, jednak niezbyt częste złuszczanie skóry, za pomocą peelingów enzymatycznych. Zawierają one enzymy ziołowe lub owocowe, które sprawiają, że martwe komórki zostają rozpuszczone.

Jak zadbać o odpowiednia dietę?

Dieta ma bardzo duży wpływ nie tylko naszą aktywność fizyczną, ale również na cerę. Lista pokarmów niewskazanych dla osób walczących z trądzikiem jest bardzo długa, dlatego warto obserwować swój organizm i zwracać uwagę jak nasza skóra reaguje na poszczególne pokarmy.
Na „czarnej liście” rzeczy, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszej cery znajdują się: czekolada, mocno solone i tłuste potrawy, jedzenie typu fast-food, cytrusy i sztucznie przetworzone produkty. Istotne jest, aby dieta była lekka, naturalna, przede wszystkim bogata w: witaminę B i A, tłuszcze Omega-3 i łatwo przyswajalne białko.

Trądzik jest chorobą przewlekłą, dlatego walka z nim może trwać bardzo długo. Jeżeli chcemy odnieść zwycięstwo, musimy wykazać się cierpliwością i konsekwentnym działaniem. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć zdrową i nieskazitelną cerą.

Czytaj także  Preparaty pomocne przy suchym kaszlu